تایید موفقیت کووایران برکت توسط داوران بین‌المللی یکی از معتبرترین مجلات پزشکی

پس از گذشت ۱۸ ماه، مقاله کارایی واکسن برکت برای نخستین‌بار در یکی از سه مجله برجسته علمی جهان بنام The BMJ تأیید و به چاپ رسید.

مجری مطالعات بالینی واکسن کووایران برکت با اعلام این خبر اظهار کرد: برای نخستین‌بار مقاله‌ یک واکسن‌ ایرانی در نشریه The BMJ با ضریب تاثیر ۱۰۵.۷، هیجده‌ماه پس از ارسال توسط محققان، با تأیید داوران بین‌المللی به چاپ رسید.

محمدرضا صالحی افزود: نتایج این مطالعه نشان داد که واکسن کوو ایران ‌برکت می‌تواند ۷۰.۵ درصد از موارد شدید کرونا، ٨٣.١ درصد از موارد بستری‌های ICU و ١٠٠ درصد از مرگ و میر جلوگیری ‌کند.

رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه در طول این مطالعه هیچ مورد مرگ و عارضه جانبی جدی گزارش نشده است، تصریح کرد: اثرات واکسن به ویژه در زمانی مورد مطالعه قرار گرفت که کشنده‌ترین سویه کرونا یعنی سویه دلتا در کشور و دنیا شیوع داشته‌است.

متخصص بیماری‌های عفونی با بیان اینکه مقاله به چاپ رسیده از واکسن برکت، کارایی (Effectiveness)، ایمنی (Safety) و یافته‌های ایمنی‌زایی (Immunogenicity) واکسن را در مطالعه‌ کارآزمایی بالینی فاز ۳ در مقایسه با دارونما بررسی می‌کند که مهم‌ترین بخش نتایج این مقاله، مطالعات بالینی حاصل از آن است، ادامه داد: جامعه آماری این مطالعه را ۲۰ هزار نفر در بازه‌سنی ۱۸ تا ۷۵ سال تشکیل داده است. همچنین این مطالعه در شش شهر بوشهر، اصفهان، کرج، مشهد، شیراز و تهران انجام گرفت.

صالحی ادامه داد: چاپ مقالات مرتبط با تحقیقات واکسن یکی از مهم‌ترین مراحل علمی تولید یک محصول جدید محسوب می‌شود که با انتشار مقاله کارایی واکسن برکت در مجله علمی The BMJ هفتمین مقاله مربوط به واکسن برکت منتشر شد. ‌

وی افزود: پژوهشگران حوزه‌های مختلف برای این که نتایج تحقیقات خود را به اطلاع سایر محققان برسانند گزارشی از نحوه انجام تحقیق و یافته‌های آن را به صورت مقاله علمی به نشریات علمی پژوهشی ارسال می‌کنند. در این نشریات مقالات مورد داوری افراد متخصص قرار می‌گیرد و در صورت تأیید داوران و کمیته علمی مجله منتشر می‌شود.

مجری مطالعات بالینی واکسن کووایران برکت افزود: انتشار مقاله در مجله The BMJ یک دستاورد بسیار قابل توجه است، چراکه این نشریه یکی از سه نشریه برتر جهانی درحوزه پزشکی به شمار می‌رود و اولین‌بار است که مقاله‌ یک محصول ایرانی در این مجله به چاپ می‌رسد.

انتهای‌پیام/

بازتاب انتشار مقاله علمی و تایید موفقیت واکسن برکت توسط داوران بین‌المللی در خبر 2030
 

کد خبر 6767

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =