افتتاح نخستین نمایشگاه فناوری‌ها و محصولات محرومیت‌زدا ( آباد ایران ) در مصلی تهران

نمایشگاه "آباد ایران" صبح امروز در مصلی تهران آغاز به کار کرد.

صبح امروز (سه شنبه 23 خرداد 1402) در مراسمی ، اولین نمایشگاه «آباد ایران» با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، سرپرست ستاد اجرایی فرمان امام، رئیس کمیته امداد، مدیرعامل بنیاد علوی بنیاد مستضعفان و با مشارکت ۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان در محل مصلی حضرت امام خمینی(ره) آغاز به کار کرد.

سرپرست ستاد اجرایی فرمان امام در آیین افتتاح نمایشگاه آباد ایران اظهار کرد: یکی از محورهای اساسی و نقاط هدف فعالیت ستاد اجرایی فرمان امام محرومیت‌زدایی و فعالیت در نقاط محروم است. نقاط محرومی که در  کشور  وجود دارد لزوماً به این مفهوم نیست که ظرفیت و استعداد ندارد بلکه نقاط محروم  به دلیل بی‌توجهی به ظرفیت جغرافیایی و نیروی انسانی بومی شایسته شکل گرفته، ما به عنوان یکی از نهادهای پیشگام در بحث محرومیت زدایی در سال‌های اخیر همواره تمرکز فعالیت‌های خود را به مناطق محروم و دورافتاده برده‌ایم.


عارف نوروزی خاطرنشان کرد: ستاد اجرایی فرمان امام امسال ۶۵ هزار میلیارد تومان در مناطق محروم سرمایه‌گذاری میکند، از این رقم ۷ هزار میلیاردتومان به حمایت ما از شرکت‌های دانش‌بنیان اختصاص دارد.

وی افزود: فعالیت‌های ستاد اجرایی با تشکیلاتی چون بنیاد برکت، بنیاد احسان، بنیاد ۱۵ خرداد و موسسه دانش‌بنیان برکت بر رفع محرومیت متمرکز شده است. همچنین درخصوص محلات نیز با راهبری جناب آقای آقامحمدی کار رفع محرومیت در محلات محروم سراسر کشور را پیگیری می‌کنیم.

سرپرست ستاد اجرایی فرمان امام افزود: در جغرافیای مستعد مناطق محروم و نیروی مستعد در این مناطق که نیاز به حمایت و کمک دارند برنامه‌ریزی می‌کنیم.


نوروزی با طرح یک مثال در حوزه بهبود کسب و کار کشاورزان در سراسر کشور گفت: کشت دیم یکی از مواردی است که با به‌کار گیری جوانان نخبه و با امکاناتی که توسط ستاد اجرایی فرمان امام در ابتدا در شش استان در یک و نیم میلیون هکتار ظرف یکسال اجرا شد، در ادامه این طرح در ۱۴ استان در وسعت ۲.۲ دهم میلیون هکتار اجرا شد وامسال با توسعه طرح در ۲۱ استان ۴.۲ دهم هکتار را پوشش دادیم. با فعالیت‌های دانش بنیان دستاوردهای اقتصادی چشمگیری برای ۲۵۰ هزار کشاورز رقم خورد و حدود ۱۰ هزار جوان نخبه پای کار آمدند و توانایی اقتصادی خانواده‌ها را بالا بردیم. درآمد ۲۰ میلیونی کشاورزان به بیش از ۱۰۰ میلیون تومان از محل کشت دیم افزایش یافت.

وی همچنین تصریح کرد: ستاد اجرایی فرمان امام در بحث اشتغال آفرینی برای محرومین نیز فعالیت گسترده‌ای دارد. سال گذشته بیش از یک میلیون شغل در این مناطق محقق شد که بیش از ۷۰۰ هزار شغل از این تعداد توسط ستاد اجرایی فرمان امام ایجاد شده است.

نوروزی در رابطه با نمایشگاه "آباد ایران" اظهار کرد: سال گذشته حدود ۱۳۰ هزار طرح اشتغال خرد و خانگی را به طور دانش بنیان اجرا کردیم  و موفق شدیم در این رابطه ۳۹۰ هزار ظرفیت شغلی به وجود بیاوریم. مشخصات همه افرادی که برای آنها شغل ایجاد کردیم با کد ملی در سامانه وزارت رفاه و تامین اجتماعی ثبت شده و در این فرآیند سهم شرکت‌های دانش بنیان در فعالیت‌های ستاد اجرایی فرمان امام ۱۵ درصد بود و امثال این سهم را به ۳۵ درصد افزایش می‌دهیم.

معاون علمی و فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری نیز در ادامه آیین افتتاح نمایشگاه "آباد ایران"، اظهار کرد: نهادهای مختلف فعال در امر محرومیت‌زدایی در این برنامه ملی شرکت کردند و امروز برنامه ملی "آباد ایران" را شروع می‌کنیم که هم راستایی همه نهادهای دولتی و غیر دولتی با جزء اصلی فناوری و علم ترکیب شوند.

روح‌الله دهقانی فیروزآبادی افزود: برای آبادانی کشور این هم‌افزایی، ظرفیت‌ها و توانایی‌ها را ضریب می‌دهد و مردم هم ثمره تاکید بیش از ۲۰ سال سخنان رهبری در حوزه علم و فناوری را در زندگی و اشتغال می‌بینند.

وی ادامه داد: مناطق محروم از نظر ظرفیت‌های سرزمینی و انسانی محروم نیستند و سرشار  از منابع و استعداد هستند. این مناطق ثروت‌های سرزمینی بکر دارند و علت محرومیت این مناطق، محرومیت در توجه است. برنامه «آباد ایران» با حضور شرکت‌های دانش‌بنیان، رونقی برای مناطق محروم ایجاد خواهد کرد.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) در ادامه این مراسم با بیان سخنانی در رابطه با اشتغال‌زایی در مناطق محروم اظهار کرد: به نمایندگی از امدادگران از برگزارکنندگان این نمایشگاه سپاسگزارم و امیدوارم این نمایشگاه که اولین دوره آن را شاهد هستیم استمرار داشته باشد. امام عزیز در آن شرایط سخت ۲۲ روز پس از پیروزی انقلاب کمیته امداد را دایر کردند و این دغدغه قرآنی است که به یاری محرومان بشتابیم. کسی که به گره گشایی از محرومان نشتابد مسلمان نیست. 

مرتضی بختیاری ادامه داد: امام فرمودند برای شکوفایی استعدادها تلاش کنید، کمک به نیازمندان باید عزتمندانه باشد و استمرار کار «آباد ایران» تا رفع محرومیت‌زدایی خواهد بود. ماموریت مقام معظم رهبری فرمان انجام دو ماموریت توانمندسازی با ایجاد درآمد با ثبات و اشتغال پایدار را در سال 1398 به کمیته امداد ابلاغ فرمودند. بیش از ۵۵ درصد مددجویان کمیته امداد زنان سرپرست خانوار هستند و باید اشتغال خانگی ایجاد کنیم و از شرکت‌های دانش بنیان استمداد داریم به اشتغال خانگی ورود کنند.

در حاشیه این مراسم سامانه تامین مالی طرح ملی «آباد ایران» رونمایی شد و به عنوان اولین خدمت ، طرح تامین ۴۰ تبلت ویژه نابینان در مناطق محروم به ارزش ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان در محل مراسم اعلام نیاز شد که با مشارکت ۵۰ درصدی ستاد اجرایی فرمان امام، کمک ۲۵ درصدی معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور و وعده همراهی خیرین مرتبط با کمیته امداد و بنیاد مستضعفان تامین مالی شد.

در ادامه، مهمانان با حضور در سالن شبستان مصلی ار غرفه‌های منتخب بازدید کردند.

انتهای پیام/

* گزارش تصویری

کد خبر 6184

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =