اشتغال‌زایی ۲۰۰۰ نفری بنیاد برکت در استان اردبیل

مدیرکل ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) استان اردبیل گفت: طی سال ۹۹ در ۳ شهرستان خلخال، کوثر و بیله‌سوار تسهیلات اشتغال‌زایی پرداخت شد که در پی آن زمینه اشتغال‌زایی برای ۲ هزار نفر ایجاد گردید.

 مهدی افتخاری ظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران اظهار کرد: طرح‌های اشتغال‌زایی بنیاد برکت از سال ۹۸ آغاز شده و طی این سال در ۲ شهرستان خلخال و کوثر به ۱۳۰ طرح تسهیلات قرض‌الحسنه با سود ۴ درصد تا سقف ۴۰ میلیون تومان پرداخت شد.

وی افزود: در سال ۹۹ نیز این طرح ادامه داشته و بر اساس آن در ۳ شهرستان خلخال، کوثر و بیله‌سوار تسهیلات اشتغال‌زایی در قالب حمایت از ۷۰۰ طرح با اعتباری بالغ بر ۲۵ میلیارد تومان پرداخت شد که در پی آن زمینه اشتغال‌زایی برای ۲ هزار نفر ایجاد گردید.

مدیرکل ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) استان اردبیل بیان کرد: از مجموع تسهیلات پرداخت شده تا سال ۹۹ حمایت از تعداد ۴۰۰ طرح در ۱۹ روستای شهرستان خلخال انجام یافته که سبب ایجاد اشتغال برای یک هزار و ۲۰۰ نفر شده است و در شهرستان کوثر نیز این طرح در ۲۰ روستا و با حمایت از ۲۰۰ طرح در قالب تسهیلات قرض‌الحسنه زمینه ایجاد اشتغال برای ۵۵۰ نفر را ایجاد کرده است.

افتخاری تصریح کرد: در شهرستان بیله سوار نیز اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه به ۱۰۰ طرح اشتغال‌زا در ۳ روستا انجام یافته که سبب ایجاد اشتغال برای ۲۵۰ نفر در این روستاها شده است.

وی ادامه داد: تسهیلات ارائه شده توسط بنیاد برکت کاملا به‌صورت قرض‌الحسنه و با سود ۴ درصدی و تنفس‌دار ۳ الی ۶ ماهه به نسبت طرح اشتغال‌زا بوده و دوران بازپرداخت این تسهیلات نیز از ۴۸ تا ۶۰ ماه است و بدون هیچ‌گونه مانع و پروسه اداری در اختیار متقاضیان دارای اهلیت فنی و اعتباری قرار می‌گیرد.

هدف‌گذاری ایجاد اشتغال ۶۰۰۰ نفری طی سال‌جاری

مدیرکل ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) استان اردبیل عنوان کرد: در سال‌جاری نیز با توجه به شعار سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها این طرح ادامه خواهد یافت و بر اساس آن هدف‌گذاری بنیاد برکت حمایت و ارائه تسهیلات به ۲ هزار کارگاه خرد، زودبازده و خانگی در ۶۰ روستای هدف در سطح استان اردبیل بوده که طبق پیش‌بینی‌های انجام یافته این طرح‌ها زمینه اشتغال برای ۶ هزار نفر را ایجاد خواهد کرد.

افتخاری بیان کرد: از آن‌جایی که موضوع اشتغال و معیشت مردم همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده و از همین رو پیرو این تاکیدات و نیاز بدیهی کشور به ایجاد اشتغال و رفع معضل بیکاری یکی از دغدغه‌های اصلی ستاد اجرایی فرمان امام(ره) نیز بحث اشتغال و تحقق شعار سال بوده است.

وی تشریح کرد: از همین رو حمایت از مشاغل خرد، زودبازده و خانگی در قالب کارگاه‌های خرد روستایی در دستور کار ستاد اجرایی فرمان امام(ره) قرار گرفته که بر این اساس با ارائه تسهیلات قرض‌الحسنه تنفس‌دار تا سقف ۵۰ میلیون تومان و با مشارکت بانک‌های پارسیان، مهر ایران و صندوق کارآفرینی امید به طرح‌های اشتغال‌زا روستایی انجام می‌گیرد.

مدیرکل ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) استان اردبیل گفت: در کنار حمایت از تولید با ارائه تسهیلات قرض‌الحسنه در بحث مانع‌زدایی‌ها نیز تسهیلگران بنیاد برکت با حضور در روستاهای هدف و مراجعه به محل کار متقاضیان تمام مراحل اداری را طی نموده و حتی در تشکیل پرونده‌های بانکی هم در کنار متقاضیان هستند و تمامی این مراحل بدون هیچگونه مانع و پروسه اداری در کوتاهترین زمان انجام می‌گیرد.

افتخاری ادامه داد: علاوه بر آن و در بحث پشتیبانی‌ها نیز نظارت و بررسی استقرار طرح‌های اشتغال‌زایی در راستای رفع مشکلات احتمالی دریافت‌کنندگان تسهیلات به‌صورت پیوسته توسط تسهیلگران صورت می‌گیرد و در صورتی که طرح‌هایی ظرفیت اشتغال‌زایی بالایی داشته باشند، میزان تسهیلات ارائه شده به این طرح‌ها را افزایش می‌دهیم.

وی گفت: در حال حاضر تعداد ۱۰ نفر به عنوان تسهیلگر در استان اردبیل مشغول به فعالیت هستند که در شناسایی روستاها، استقرار طرح‌های اشتغال‌زا و انجام امور اداری و ارائه تسهیلات به فعالیت می‌پردازند و از جمله اهداف این طرح توانمندسازی روستاییان و ایجاد بستر لازم برای مهاجرت معکوس به روستاها است.

کد خبر 1923

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =